Sponsorship Backbone

 

Engineers Prague

People in Need
In this year we have introduced a regular monthly contribution to People in Need. This organisation which deals with the solution of using the destinies of people who suffer due to long-term problems of the world. We are happy that we can contribute in this way to build new schools, help farmers begin to be able to take care of their children.

Sbírka pro ŽIVOT DĚTEM
Our company has decided to organize a collection among the staff. The Staff chosen amazing 49.200,- This sum has our company doubled in to 100.000,- and passed at the Municipal House in Prague in a live TV broadcast. The company want to say THANK YOU for alle employees for the help und we hope this money realy help there where is it necessarily.

UNICEF
As every year we have donated UNICEF foundation 5.000,- CZK now. This foundation is taking care of the children in need, that is why we do believe our money will be helpful.

Sponzoring IHC Písek
Sponzoring of Hockey team IHC Písek

Centrum for Paraple
Backbone is a member of charitable golf turnament. Obtained money goes to foundation Centrum for Paraple.

Help for HAITI
BACKBONE company has donated 7.000,- CZK to UNICEF Help For Haiti gathering. We hope our money will bring a little help to the children affected by Haiti earthquake.

Pomozte dětem, projekt ČT
Na projekt pomozte dětem při České televizi jsme letos přispěli kromě jednotlivých DMS, částkou 5.000,- Věříme, že se peníze dostanou do konkrétních potřebných míst.

Bike tuning team Rudná
Pro rok 2008 jsme se podíleli na sponzorství cyklistického klubu Bike tuning team z Rudné u Prahy, který se účastní více než 30ti závodů ročně.

Život dětem
Firma Backbone pravidelně přispívá do občanského sdružení Život dětem.

HC Vimperk
Sponzorujeme mladé 12ti leté hokejisty z HC Vimperk a HC Strakonice v jejich úsilí stát se co nejlepšími hokejisty. Pomáháme organizovat i mezinárodní turnaje, ve kterých zatím "naši" hokejisté obsadili vždy první místo. Věříme, že tak pomáháme k jejich správnému využití volného času a splnění jejich dílčích cílů.